Vajinismus kadınların cinsel birleşme anı geldiğinde vajinal kasların istemeden kasılması ve cinsel birlikteliğin olamadığı durumdur.

Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadınların cinsel birleşme anı geldiğinde vajinal kaslarının istemeden kasılması ve cinsel birlikteliğin olamadığı durumdur. Bunun sonunda genellikle cinsel birleşme olmaz veya olsa da çok zor ve ağrılı bir şekilde olur. Vajinismus tedavi edilmediği taktirde zaman içinde cinsel hayatınızı bitirir ve boşanmara bile sebep olur.

Diğer bir tarifle kadının istemesine rağmen vajinasının içine penis, parmak, fitil, tampon gibi herhangi bir cismi alamama durumudur.

Cinsel ilişki esnasında kontrol dışında oluşan kasılmalar, vücudun refleks olarak kendi vücudunu korumasıdır. Zaman içerisinde bu oluşan kasılmalar devamlı ve kalıcı bir hal alabilir.

Çiftler cinsel birliktelikleri olmadığı zaman, bu problem için kliniklere veya uzmanlara başvurduklarında akla ilk gelen vajinismusdur. Vajinismus olup olmadığınız jinekolojik muayene ve hastanın psikolojik incelemesi sonucu ortaya çıkar. Jinekolojik muayene vajinismusun ne derecede olduğunu da ortaya çıkarır. Ne düzeyde olduğu tedavi yöntemlerinin seçilmesinde yardımcı olacaktır.

Vajinizmus genellikle birincil ve ikincil olarak iki türdür.

Birincil vajinismus kadının ilk olarak cinsel birlikteliği zamanında başlayan, vajina kaslarının istemsiz kasılması nedeniyle cinsel ilişkiye girememe durumudur.

İkincil vajinismus ise ilk zamanlarda normal bir cinsel birleşme yaşayabiliyorken, sonradan ortaya çıkan vajinismus türüne denir. Bu durum kadın hayatı içinde belli bir dönemde oluşabilir.

Birincil vajinismus ise hayat boyu devam edebilir.

Vajinismus durumu cinsel birlikteliğe gireceğiniz kişiye, onun size olan yaklaşımına ve sizin ne denli kendinizi kastığınıza bağlı olarak da değişebilir.

Belirtileri Nelerdir?

  • Cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi
  • Cinsel ilişkinin birleşme anında korku ve kasılmalar
  • Cinsel ilişkiye başlasanız bile acı ve ağrı
  • Vajinanızda yanma, batma hissi
  • Cinsel ilişkide farklı pozisyona geçtiğinizde birleşmenin gerçekleşmemesi
  • Tampon kullanıyorsanız takma anında ağrı

Neden Olur?

Bir kadın da vajinusmus var ise pelvik kas grubu istemsiz olarak kasılır. Vajinismik olan kadın, sırf cinsel ilişki esnasında değil, jinekolojik muayene esnasında, vajinaya tampon bile kullanımı sırasında bu kasılma sorunları yaşar. Vajinismusun nedeni genel olarak duygusal ve fiziksel tetikleyici kaynaklıdır.

Vajinismusun en büyük nedeni ilk gece hakkında anlatılan kadının korkmasına neden olacak hikayelerdir. Diğer nedenleri de cinsel bilgi eksikliği, çocuklukta yaşamış olduğu olaylar (taciz gibi), geçirmiş olduğu cinsel travmaların yol açtığı psikolojik yaralardır.

Psikolojik saydığımız bu nedenlerin dışında bazen de fiziksel etkenler nedeniyle vajinismus olabilmektedir. Bu fiziksel etkenler ise kızlık zarının kalın ve ara bölmelerinin olması, bartholin kistlerinin bulunması ve kondilomlardır. Yalnız fiziksel nedenlerle vajinismus görülen hastaların genel vajinismus hastalarına oranı çok düşüktür. Zaten jinekolojik muayenenin yapılma sebebi de budur.

Vajinismus otokontrollü, mükemmeliyetçi, kuralcı aileden yetişmiş veya kendine çok sıkı kurallar koymuş kadınlarda daha çok görülür. Vajinismus görülen kadınların birçoğu şahit olduğu bu şekildeki kötü olayları unutamamakta ve etkisinden çıkamamaktadır.

Vajinismus yalnız kadının sorunu değildir. Erkek de zaman içinde kronik mutsuzluk, gerginlik, depresyon gibi sorunları yaşar. Erkeklerin büyük bir çoğunluğu bu konuda eşlerini zorlamamakta, aseksüel bir evlilik hayatı sürmektedirler.

Tedavisi Mümkün Mü?

Vajinismus tedavisinde hem psikiyatri hem de jinekolog hekimlerin ortak çalışması gerekir. Vajinismus tedavisi için en çok uygulanan yöntem “Bilişsel Davranışçı Terapidir (BDT)”. Yalnız tedavilerde her kişiye göre yöntemler değişebilmektedir. Tedavi yalnızca kadınlarda değil, çift olarak yapılmalıdır. Tedavi sonrasında vajinismusun kalıcı olarak çözümü mümkün olmaktadır. Bilişsel davranışçı terapilerde, ilk gece yaşanacaklar, cinsel birleşme ile detaylı bilgiler verilir. Eğer fiziksel nedenlerden ötürü vajinismus yaşanıyorsa basit bir operasyon ile kızlık zarının kesilmesi gerekir.

Exit mobile version