Panik ve Anksiyete Atakları esnasında aşağıda belirttiğimiz egzersizleri uygulamaya çalışmanız halinde rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Panik Atak İçin 3 Aşamalı Nefes Yöntemi

Aniden gelen düzenli bir şekilde korku ve panik hissiyatının etkisi altında kalmaya panik atak denir. Panik atak bir anksiyete bozukluğudur. Herkes bazı zamanlarda endişe duyabilir panik hissi yaşayabilir. Bu hissiyat ani gelişen sinir, stres, gerginlik gibi rahatsız edici tehlikeli durumlarda verilen doğal bir tepkiden ibarettir. Fakat panik atak bozukluğundan yoksun bir kişi anksiyete durumu endişe, korku, ani stres durumları gibi genel olarak belirli olmayan bir zamanda ortaya çıkmaktadır.

Panik atak ile ilişkili olan panik bozukluğu ise ruhsal bir rahatsızlık olarak görülür. Aniden beklenmedik zamanda ortaya çıkan kaygı, endişe ve panik atak durumları gerçekleşmiş olan semptomlardan dolayı kişide ölme ve bir şekilde zarar görme hissi barındırmaktadır. Vücudun doğal akış dengesi bozulmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Panik Ataklar Neden Nefes Darlığına Neden Olur?

Panik Atak Durumunda Ne Yapılmalı?

 1. Panik atak ile savaşmaktan ziyade bulunduğunuz ortamda kalmanız gerekir.
 2. Huzur bulduğunuz yere odaklanmayı denemelisiniz.
 3. Bu durumun geçeceğine kendinizi inandırmalısınız.
 4. Derin nefes alarak kendinizi rahatlatmalısınız.
 5. Olabildiğince sakin kalmalı ve o anın etkisinden kendinizi arındırmalısınız.

Önlemek İçin Neler Yapılır?

 1. Terapi yöntemlerine dayalı olarak anksiyete için kitaplar okunabilir.
 2. Sağlıklı yaşam sporları, yatıştırıcı masajlar ve aroma terapilerinden faydalanılabilir.
 3. Nefes alış veriş teknikleri uygulanarak semptomlar hafifletilebilir.
 4. Atakları daha da kötü hale getiren sigara, alkol, çok şekerli yiyecekler ve kafein tüketimi azaltılabilir.
 5. Düzenli fiziksel egzersizler ile stres ve gerginlik durumları azaltılabilir.

Farkında olmadan sürekli olarak nefes alıp veriyoruz  Bu nedenle günlük yaşantının parçası nefes alıp nefes vermektir. Dışarıda oksijen alındığı zaman vücuttaki kan hücreleri oksijen dolmakta vücudun karbondioksit oranı azalmaktadır. Vücutta bulunan zararlı atık ürünlere karbondioksit adı verilir. Düzenli nefes alımı yapıldığı zaman vücuda oksijen girip nefes verdiğimizde karbondioksit dışarı çıkmaktadır. Bu yöntem panik atak ve anksiyeteyi azaltmaktadır. Düzenli olarak nefes alıp verilse de doğru nefes taktikleri konusunda çoğu insan bilinçsizdir. Aşağıda nefes alma çeşitlerini bu bağlamda sıralamış bulunmaktayız.

Göğüs Solunumu

Gergin olunduğu zaman insanların geneli göğüsten nefes alışverişi sağlamaktadır. Sinirli, endişeli durumlarda göğüs solunumu yapıldığı farkına varılmaz. Göğüsten yapılan solunum hem oksijen hem karbondioksit solunumunu arttırmaktadır. Bazen kas ağrısı bazen de hızlı kalp çarpıntısı şeklinde kendini göstermektedir. Vücutta bulunan kan hücreleri kendi kendine oksijen üretmek için yeterli değildir. Bu nedenle stres ve anksiyete artmaktadır.  Bunun artması sonucunda vücutta bir takım değişiklikler sezilmektedir. Göğüs solunumu yöntemini en basit ve doğal haliyle bebekler uygulamaktadır. Yetişkin bireylerin en çok uyguladığı zaman uyku zamanıdır.

Göğüs Ve Diyafram Nefesi

Solunumu ölçmenin  en basit yolu bir elinizin göğüs altında karnınızda diğer elinizin de göğsünüzün ortasında olduğu zaman nefes alıp nefes vermenizdir. Nefes alışı esnasında hangi elinizin daha çok etkilendiğine dikkat ettiğiniz zaman nasıl nefes alıp verdiğinizi anlarsınız. Eğer düzgün nefes alınıyor ise karnınız nefesinizle şişer ve bu sürekli olan bir şeydir. Panik atak veya anksiyete geçirildiği zaman bunun farkına varmanız mümkün değildir. Krizi geçiren diyaframdan nefes alış verişi yaparsa daha sakin olacaktır.

Diyafram Egzersizleri

Kriz esnasında aşağıda belirttiğimiz egzersizleri uygulamaya çalışmanız halinde rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Burundan yavaş bir şekilde derin bir nefes alarak omuzlarınızın rahatlığından emin olun ve karnınız şiştiği zaman göğsünüzde küçülme meydana gelsin.  Ağızdan yavaş bir şekilde nefes verin ve nefesinizi verdikçe dudaklarınızın hafifleştiğini hissedin aynı zamanda çene rahat bir şekilde tutulmalıdır. Bu egzersizi dakikalarca yenilemelisiniz. Kriz zamanında bunu hatırlamak zor olsa da  korkmadan bu egzersizi uyguladıktan sonra oksijen hormonlarında artış olarak stres hormonları azalma eğilimine gidecektir. Nefes alıp verme 3 yöntem ile gerçekleşir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 1. Karın Solunumu
 2. Göğüs Solunumu
 3. Göğüs karın Kombine Solunum

Göğüsten nefes almak için burundan nefes alma esnasında göğsün şişirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle alınan nefes ağızdan yavaş yavaş verilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken göğsün şişirilmesidir. Karın şişirilmemesi  gerekir.

Zor bir yöntem olsa da denenmesi mutlaka gerekir. Çünkü bu sizin rahatlamanız açısından büyük önem arz etmektedir. Karın solunumu yaparken burundan yavaş nefes alınarak  karın şişirilmeli ve göğüs asla şişirilmemeli ve yükselmemesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Uçakta Panik Atakla Nasıl Baş Edilir?

Related Posts
Exit mobile version