Panik atak günlük hayatın stresli şartlarında birdenbire ortaya çıkan, size korku, endişe gibi duygular yaşatan ataklardır.

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Panik atak günlük hayatın stresli şartlarında birdenbire ortaya çıkan ve size korku, endişe gibi duygular yaşatan ataklardır. Ortalama her beş insandan birisi ömründe bir kez panik atak geçirir. Psikolojik bir hastalık kabul edilmesi için tekrar etmesi gerekir.

Panik Atak Sırasında Kişi Neler Hisseder Ve Neler Yaşar?

Atak geçiren bir insan içinde bulunduğu stresli durumun etkisinde kalmaya devam eder. Baş dönmesi ve kalp çarpıntısı ile birlikte parmaklarda uyuşukluk yaşanabilir. Kişi kendini ölüyor, boğuluyor gibi hissedebilir.

Neden Panik Atak Geçirilir?

İnsanlar yaşadıkları stresli birçok durumdan ötürü atak geçirebilirler. Mesela yakın zamanda bir yakınını kaybetmek gibi sarsıcı bir olay yaşarsa ve üzüntüsünü bastırırsa bir süre sonra bir tetiklemeyle birlikte atak geçirebilirler. ​Bu tetikleyici aniden duyulan bir kuduz köpek sesi veya şimşek, yıldırım sesi olabilir.

İnsanlar bu tetikleyicilerin etkisiyle girdikleri durumda inanılmaz bir korku, endişe ve stres altında kalırlar. Beyin bedeni ölümden korumak istercesine emirler verir ve sinir sistemi buna göre çalışır.

Belirtileri Nelerdir?

Panik atak yaşadığınızı gösteren önemli belirtiler vardır. Bu belirtiler şunlardır:

* Göğüste ağrı veya sıkışma
* Kalpte çarpıntı
* Boğulma hissi, nefeste kesilmeler
* Ölüm korkusu
* Baş dönmesi ve sersemleme
* Kontrolü kaybetme durumu

Bu belirtilerden birkaçına sahip olan ve bu durumundan şikayetçi olan bir kişi mutlaka psikolojik destek almalıdır.

Panik Atak Nasıl Teşhis Edilir?

Panik atakta teşhis için önce gösterilen belirtilerin varlığından emin olunmalı. Daha sonra bedensel bir problem olup olmadığı ile ilgilenen polikliniklere gidilmesi ve muayene olunmalıdır. Eğer bedensel olarak bir problem yoksa psikolojik açıdan yardım alınacak kişilere başvurulmalıdır.

Ayrıca panik atakta görülen belirtiler depresyon, anksiyete bozukluğu gibi daha farklı psikolojik rahatsızlıkların göstergesi olabilir. Panik atak tanı konulduktan sonra çok bir tehlikeye sahip değildir. Sadece korkuya sebep olabilir.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak tedavisinde kullanılan birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemler EMDR, nefes terapisi, bilişsel davranışçı terapi (BDT) ve hipnoterapi gibi yöntemlerdir.

EMDR tedavisi ile birlikte kişinin geçmişte yaşadığı ve paniğe sebep olan ya da şu an panik atak yaşadığında aklına gelen şeyler anı olarak hatırlatılır. Kişinin bu olaylarla ilgili yaşadığı panik duygusunu en küçük seviyeye indirilmesini sağlamaya yönelik bir tedavidir.

Bu tedavi kısa zamanda net sonuçların elde edilmesini sağlar.

Ortaya konan araştırmalarla birlikte bir diğer tedavi yöntemi olan hipnoterapinin de yararı açıklanmıştır. Hipnoterapi genelde panik atak yaşamadan önce panik atağa sebep olabilecek stres faktörlerinin azaltılması için kullanılmaktadır.

Panik atağa sahip kişiler için ise korkularının derinlerine inmelerini ve sebeplerini anlamalarını sağlar. Böylece etkili bir tedavi biçimi olarak kullanılır.

Bilişsel davranışçı tedavisinin kapsamlı bir tedavi yöntemi olduğu yapılan birçok çalışmayla ortaya konulmuştur. Bu tedavi ile kişinin odağı kendinden çevreye çekilir ve böylece kişinin bilincini etkileyen faktör yapılandırılır.

Kullanılan bu yöntemle kişiyi engelleyen korkulardan kaçınma davranışı tedavi edilip kontrol altına alınmış olur.

Nefes tedavisi belki de panik atak tedavisinde kullanılan en önemli yöntemdir. Panik atak durumunda kişiler çok hızlı ve yüzeysel solunum yaparlar. Bu da streste bir artışa neden olur. Nefes tedavisi ile panik atak durumundan çıkılır.

Bu tedavide uygulanan karın solunumu yöntemi çok etkili bir yöntemdir.

Panik Atağa Sahip Biriyle Karşılaşmak

Panik atağa sahip bir kişi ile karşılaşıldığında onu strese sokacak, endişelendirecek, korkutacak diyaloglardan kaçınılmalıdır. Ayrıca kişiye tedavisi ile ilgili destekleyici ifadeler kullanılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Yardım Edebilirim?

Related Posts
Exit mobile version