Panik atak geçiren kişiyi sakinleştirmek için kullanacağınız cümlelerin atağının daha çok tetiklenmesine sebep olacağını bilmelisiniz.

Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Yardım Edebilirim?

Günlük yaşantımızda birçok sorunla muhatap olmaktayız. Elbette bu kapsamda psikolojik rahatsızlıkların da bilincinde olmamız hem kendimiz hem de çevremiz için oldukça önemlidir. Panik atak da bu psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesi olup kişinin gerçeklikten uzak bir şekilde kendisi güvende hissetmemesi ve bunun sonucunda çeşitli semptomlar göstermesiyle seyreden bir anksiyete bozukluğudur.

Diğer bütün hastalıklar gibi psikolojik rahatsızlıklar da hayatımızın bir parçası olup bizim veya yakınlarımızın muhatap olduğu durumlar olabilir. Panik atak her hastada farklı belirtiler gösterebilir, bunlar kişinin kendisine özgü belirtiler olabileceği gibi bilinen yaygın belirtilerden bir tanesi de olabilir.

Yakınımızda bir kişi panik atak bozukluğu yaşadığı durumda bunu anlayabilmemiz her zaman mümkün olmayabilir. Fakat bunu fark ettiğimizde elbette durumun şiddetine göre yapmamız gereken en önemli şey en yakın sağlık kuruluşuna panik atak geçiren kişiyi bir an önce ulaştırmaktır.

Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Yardım Edebilirim?

Panik atak geçiren bir bireyin yanındaysanız öncelikle o kişiyi sakinleştirmeye çalışmak için kullanacağınız cümlelerin atağının daha çok tetiklenmesine sebep olacağını bilmelisiniz. Hastanın içinde bulunduğu durumu küçümsemeden en yakın sağlık kuruluşundan tedavi görmesine yardımcı olmalısınız.

Hasta yakın bir tanıdığınızsa ve panik atak durumunda kullandığı hali hazırda bir uzmanın önerdiği bir ilaç varsa hastaya öncelikle bu ilacı ulaştırmanızı tavsiye edebiliriz. Fakat hastanın durumu kötüleşmeye başlarsa kesinlikle hastayı tedavi alabileceği en yakın yere ulaştırmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Pandemi Sürecinde Anksiyete İle Nasıl Baş edilir?

Hiç tanımadığınız birinin panik atak geçirdiğine tanık olmanız da mümkün. Kişiler panik atak anında oldukça farklı belirtiler gösterebilir. Hasta konuşamayacak durumdaysa ve nefes alışlarında bozukluklar fark ettiyseniz ambulansı aramanızı veya imkanınız varsa sizin hastayı en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırmanızı tavsiye ederiz. Hasta panik atak durumunda kendindeyse ve sizden bir talepte bulunuyorsa anlamaya ve uygulamaya çalışın.

Fakat hasta kötü olduğu halde hastaneye gitmek istemediğini belirtebilir. Böyle durumlarda hasta sakinleşmiyorsa ve yapılabilecek başka bir alternatifiniz yoksa panik atak geçiren kişiyi yine en yakın tedavi görebileceği yere ulaştırmanızı öneririz. Zira karşınızda kalp krizi geçiren bir hasta kendisini hastaneye götürmemenizi sizden talep etse dahi kişiyi hastaneye ulaştırırsınız. Psikolojik hastalıkların da diğer bütün hastalıklar gibi ciddi olduklarını ve ciddi sonuçlar doğurabileceğini unutmamamız gerekir.

Panik atak geçiren bir hastaya karşı sakin kalmanız ve sağlıklı kararlar verebilmeniz oldukça önemli. Kişiyle birlikte sizin de panik halinde olmanızın bir faydası olmayacaktır. Kişiyi sarsmaya çalışmak, tokat atmak gibi tepkilerden kaçınmanızı öneririz.

Tekrar belirtmekte fayda olacaktır. Kendiniz veya yakınınız bir sağlık problemiyle boğuştuğunda yapmanız gereken şey öncelikle bir uzmana başvurmak ve acil durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmaya çalışmaktır. Sağlıklı günler dileriz.

İlginizi Çekebilir: Panik Atak İçin 3 Aşamalı Nefes Yöntemi

Related Posts
Exit mobile version