Pandemi süresinde sosyalleşebileceğimiz alanlarda bulunamadığımız için panik atak, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik sorunlar oluşabilir.

Pandemi Sürecinde Anksiyete İle Nasıl Baş edilir?

Bildiğiniz gibi pandemi süresi boyunca insanlar eve kapanmış bulunmakta.

Buluşmalar bile sosyal mesafe gerektirdiği ve yoğun tedbir alınması gerektiği için insanlar rahat bir şekilde kafa dağıtamamaktadır.

Hal böyle olunca evlerimize kapandığımız süre boyunca sürekli olarak bilgisayar, telefon, televizyonla ilgilenmekteyiz.

Derdimizi halimizi anlatabileceğimiz daha doğrusu sosyalleşebileceğimiz alanlarda bulunamadığımız için anksiyete, panik atak gibi psikolojik sorunlar oluşmaktadır.

Bunun nedenleri ne diye soracak olursanız araştırmalara göre insanlar kısa süre sosyal mecralara baktığı zaman bile kendini kötü hissetmelerine yetiyor.

Bunu uzun süreli olarak düşünürseniz, instagram gibi yoğun kullanıcısı olan sayfalarda kendimizi başkalarıyla kıyasladığımız için kendimizi beğenmemeye ve kendimizi yetersiz görmeye başlıyoruz.

Günümüz Hastalığı Panik Atak Neden Oluşur?

Yüzyılı aşkın bir süredir görülen bu bozukluk aslında halk arasında panik atak olarak bilinmesine karşın anksiyete krizlerinin en yüksek dereceli olanları olarak adlandırılmalıdır.

Bu bozukluk kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülmektedir bunun nedeni ise kadınların erkeklerden daha detaylı düşünebilme özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Özellikle son yıllarda gelen korona virüs salgını nedeniyle de “hastalığı geçirecek miyim?”, “yakalandım mı?”, “nefes darlığı yaşıyorum” gibi belirtiler hiç yokken bile kafada kurarak kendini kötü hissetme özelliği anksiyete krizi geçirmeye neden olmakta.

Bu şekilde düşünen çoğu hasta öleceğine kendini inandırmakta.

Bununla beraber vücutlarında terleme, nefes darlığı, uyuşma, ölüm korkusu, üşüme ürperme, titreme gibi belirtiler de gösterir.

Aslında bunların hepsi beyinin ve düşüncenin bir oyunudur.

Pandemi Sürecinde Anksiyete İle Nasıl Baş edebilirim?

İlk olarak şuna inanmanız gerekmektedir;

Bu düşüncelerin ve vücutsal tepkilerin hepsi size beyninizin bir oyunudur.

Şöyle hayal edebilirsiniz evin içerisindesiniz ve ben size salonun ortasında bir kırmızı araba olduğunu beyninizde canlandırın desem gözlerinizi kapattığınızda bu canlanacaktır.

Fakat salonun ortasında gözünüzü açtığınız zaman bir kırmızı araba olmadığını bunu sizin canlandırdığınızı da anlamış olacaksınız.

Anksiyete krizleri de böyledir.

Beyin vücutta bir sorun olduğunu inandırmıştır.

Aslında bu komutu da beyninize yine siz vermektesiniz.

Bunun için yapmanız gereken aklınıza kötü bir düşünce geldiğinde bunu düşüncelerinizle dallandırıp budaklandırmamak.

Eğer aklınıza “ben korona mıyım?” sorusu geldiğinde siz düşüncelerinizle bunu desteklerseniz “evet nefesim de daraldı”, “evet hafif ateşim de var sanki” gibi beyninizin bu şeye inanması o kadar kolaylaşacaktır.

Ama eğer aklınıza gelen herhangi bir kötü düşüncede siz olumlu şeylerden bahsederseniz aklınızın bir köşesinde kalmış güzel şeylerden işte o zaman bu düşünceler tamamen yok olmasa da eskisi kadar sizi rahatsız etmeyeceklerdir.

Unutmayın beyniniz sizin söylediğiniz şeylere inanır bu yüzden ne kadar güzel şeylerden bahsederseniz o kadar olumlu yaklaşabilirsiniz.

Ayrıca depresyona girme eğiliminiz de bu bağlamda azalır.

Günlük Yazın!

Pandemiyle beraber zor zamanlar geçiriyoruz.

Kimimizin çok yoğun bir sosyal hayatı olmasına karşı birden bire evlerimize tıkıldık.

Bu süreçte kendimizle çok baş başa kaldık.

Kendinizle baş başa kaldığınız zamanlarda kendiniz ile ilgili olumsuz düşünceleri bir sayfaya olumlu düşünceleri de bir sayfaya yazarak aklınızdaki bulanıklığı yok edebilirsiniz.

Günlük yazmanın en önemli özelliği ise şudur;

Aklınız o düşünceyi tekrar tekrar döndürmeyecek yazılı olduğu için onu çözdüğünü düşünecektir.

Bu da sizin daha az anksiyete yaşayacağınız anlamına gelmektedir.

Sevmediğiniz ve istemediğiniz ortamlardan uzak durun

Gerek aileniz olsun gerek instagramdaki arkadaşlarınız sizi rahatsız ediyorsa ya da düşüncelerini beğenmiyor, karamsar buluyorsanız onlardan uzak durun.

Sosyal mecralara bakma süresinizi azaltın.

Çünkü oradaki insanların çoğu yalandan mutluluk pozları vermekte inanmayın!

Related Posts
Exit mobile version