Hayır Dememenin Sonuçları

Hayır Dememenin Sonuçları

İnsanlara, arkadaşlarına hayır diyemediğinden dolayı kendine vakit ayıramamaktadır.

İnsanın parası olmasa bile zamanı değerli olmalıdır.

Çünkü para gelip gidebilir ama zaman geçerse hiç gelmez. İnsan zamanını iyi değerlendiği zaman hayatında çok güzel yerlere gelebilir ve hayallerindeki hayatı yaşayabilir.

Sadece farkındalığı yüksek tutması ve akıllı davranması gerekmektedir.

Günümüzde birçok insan zamanını boşa harcadığından dolayı nedensiz yere mutsuz bir hayat sürmektedir. Bunun asıl nedeni çevresindeki insanlara sürekli evet demesinden dolayıdır.

İnsanlara hayır demek, bencillik ve kibir değildir ve karıştırılmamalıdır da. Bırakın insanlar size eleştirsinler. Hayat sizin hayatınız ve hayatınızı yaşamayı hak ediyorsunuz.

İşte insanların diğer insanlara hayır dememesinin sonuçları…

Gereksiz Yere Yorulmak

İnsan hayır demediği zaman tanıdığı bazı insanların sorumluluklarını veya sahip olduğu işleri yapmaya başlar. İş yaptırmaya çalışan insanlar sizi hayır diyemediğinizden dolayı sürekli kullanma niyetinde olacaktır ve sizi bir köle olarak görmeye başlayacaklardır.

Bunun önünüze geçmenin iki yolu vardır;

  • Zamanınızın farkında olarak para isteyebilirsiniz ve parayı önden olarak işi yapabilirsiniz. Kimse kimseyi gereksiz yere aptal durumuna düşürmesine gerek yok.
  • En kısa yoldan hayır demeyi öğrenerek gereksiz insanlardan kurtulabilirsiniz. Hayır dediğinizden dolayı pek fazla üzülmeyi. Akıl var mantık var bir kere. Özellikle size iş yaptırmak isteyen ve yoğun ilgi gösteren bir insanla karşılaşırsanız hayır deyin. Hayır demek insanın kendisine olan saygısını göstermek demektir.

Her insanın kendi sorumluluğu var ve bunu birilerine yaptırmak için sürekli bir insan arıyorlar. İnsanın enerjisi zaten gün içerisinde kısıtlı olduğumdan dolayı hayır demeyi öğrenmek zorunda.

Özetle insan ben kelimesi kullanarak hayır demeyi öğrenmesi gereklidir.

Beklentilere Yetişememek

İnsanlara sürekli tüketen varlıktır ve üretici insanlardan olmadan yaşayamaz.

Bir de çevrenizdeki insanlara beklenti aşılıyorsanız durumunuz vahim. İnsanlar o beklentilerin yerine gelmesini bekleyecek ve bunun için canınızı çok sıkacaktır.

İnsanları beklentilere sokmadan kendi hayatınıza bakın. Sizden biri bir şey istediği zaman direk hayır diyen geçin.

Günümüzde birçok insan birbirlerini kullandıklarını yüzünden kimseye güvenemiyor ve doğru düzgün arkadaş edinemiyorlar.

Normalde bir insan zaten kendi ayakları üzerinde durarak ve insanlardan beklentisiz bir şekilde yaşayarak mutlu olması lazımdır.

Bu insana zaten anda kalmasını sağlayacaktır. Mutlu olmanın tek yolu bu.

Bedeller Ödemek ve Taviz Vermek

İnsanlar bedeller ödediği takdirde bireylere gelebilir ama diğer inşaların gereksiz şeyleri yerine taviz verdiği zaman olduğu yerde kalır sadece. İnsan zamanından ödün vererek kendini geliştiriyor.

İnsanlar size işlerini yaptırmak her zaman gaza getirmek isteyecekler ve size somut olmayan ödüller sunacaklardır.

Hayır demeyerek gereksiz yere verilen taviz insan için önemsiz bir şeyden başka bir şey değildir.

Öz Güveni Yitirmek

İnsanlar hayata atıldıklarında özgüvenli olurlar ama hayatlarında karşılaştıkları insanlar sürekli enerji vampirliği yaptıklarından dolayı ve kendi hayatını yaşaması yerine başkalarının hayatını yaşadığını fark edene kadar özgüvenini yitirmiş olur.

Bunun farkına vardığı anda zaten hayır kelimesinin sihri başlar. İnsanlara hayır kelimesini kullanmak çok basittir ama insanlar iyi niyetlerinden dolayı bir türlü kıramıyorlar.

Hayır kelimesini kullanmamak da öz güven eksikliğine ve kendini değersiz hissettirmesine yol açıyor. İnsan, hayatını yaşamak istiyorsa ve hayallerinin peşinden koşmak istiyorsa özgüvenli

bir birey olmalıdır. Bunun içinde hayır kelimesini kullanmak zorunda olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Bir Uyku İçin 5 Tavsiye

Total
0
Shares