Anksiyete yaşayan kişilerde genelde uyku problemi de olur. Bu durum kişiyi daha da huzursuz hissettirir ve kısır döngü içerisine girerler.

Anksiyete Neden Uyku Sorunlarına Neden Olur?

Hayatta insanlar için en önemli şey sağlıktır. Sağlıklı olduktan sonra gümlük hayat daha iyi ilerler, daha huzurlu, daha mutlu bireyler oluruz. Sağlık denildiğinde aklımıza hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı gelir. Hem bedenimize hem de ruhumuza iyi bakmalıyız.

Beden ve Ruh Sağlığı

Aslında beden sağlığı ve ruh sağlığı her zaman iç içedir. Ne zaman stres, sıkıntı, üzüntü yaşarsak beden sağlığında da bozulmalar meydana gelir. Mutlu, huzurlu olduğumuz anlarda vücudumuz da daha sağlıklı olur.

Panik Atak 

Panik atak vücudun yaşadığı bir huzursuzluk durumudur diyebiliriz. Panik atakta huzursuzluk, korku, endişe durumu yaşanabilir. Panik atak olan kişi bu durumu farkında olmadan yaşar ve o an yaşadığı his elinde değildir. O an yaşadığı huzursuzluk ya da korku hissiyatı içerinde başka hiçbir şey düşünemez olur. Sürekli kötü bir şey yaşanacağı düşüncesi kaplanır. Hastada pozitif düşünceler ortadan kalkar ve hep karamsar düşünme eğilimi görülür.

Panik Atak Neden Yaşanır?

Panik atak yaşayan hastaların geçmişlerine bakıldığında genelde yaşanmış ani üzüntüler, kayıplar, acılar mevcuttur. Kişinin vücudu bunu kaldıramaz ve böyle bir huzursuzluk yaratır. Huzursuzluk ve korku durumuna bağlı anksiyete sorunları yaşanır. Bunun yanında kalp çarpıntısı, baş dönmesi, terleme gibi belirtileri de vardır.

Anksiyeteye Bağlı Uyku Sorunları

Panik atak ve benzer problemler yaşayan kişilerde genelde uyku problemleri durumu da söz konusudur. Uyku problemi yaşayan kişi daha da huzursuz hisseder ve bu yaşadığı panikle birlikte bir kısır döngü içerisine girer. O yüzden uyku problemi yaşayan bir hastanın öncelikle yaşadığı huzursuzluk durumunu ortadan kaldırıp daha sonra uyku problemine çözüm bulmak gerekir.

Panik atak ve uyku problemi gibi sorunlar yaşayan hastaların vücutlarında da bu ruhsal rahatsızlıklara bağlı olarak reaksiyonlar gelişebilir. Bazı kişiler yaşadığı huzursuzluğa bağlı mide bulantısı ya da istifra durumu yaşayabilir. Bu bazı kişilerde boğazda düğüm hissetme, bazılarında göğüs ağrısı, bazılarında ellerde ve ayaklarda uyuşma hissi yaşatabiliyor. Hatta bazı kişiler kalp krizi geçiriyor hissiyatı bile yaşayabiliyorlar.
Bunların yanında ruhsal çöküntüye bağlı olarak iştahsızlık, kilo kaybı, yaşadıklarından zevk almama durumu oluşabilen kişiler de oluyor.

Panik Bozukluk Hastalarının Günlük Yaşamı

Panik atak sürekli yaşanan bir durum değildir ve özellikle erken teşhis söz konusu olduğunda tedavi edilebilir. Hasta huzursuz hissettiğinde hemen açık havaya çıkmalı ve derin nefes alarak vücudunu sakinleştirmeye çalışmalıdır. Bu gerçekten işe yarayan bir durumdur. Anksiyeteye bağlı uyku bozukluğu durumu da var ise yatmadan önce doğa sesleri ya da başka huzur verici sesler açarak uykuya yatılabilir. Yatmadan önce nefes egzersizleri yapılabilir. Bu durumları yaşayan kişi yoga ya da meditasyon yaparak hayatını daha dingin hale getirebilir.

Panik Atak ve Uyku Sorunlarının Tedavisi 

Panik atak ve uyku sorunu durumunu tedavi etmek için öncelikle kişinin yaşadığı olayların başlangıcına gitmek gerekir. Bu yaşadıklarının sebebini öğrenmek gerekir. Böylelikle kişiye tüm bu huzursuzluğu yaşatan durumun ortadan kaldırılması için ilk adım atılmış olur. Tedavi her zaman yüz yüze değil online terapi olarak da gerçekleştirilebilir.

Yüz yüze terapi güzel sonuçlar veriyor evet ama günümüzde online terapi alan kişilerden de çok olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca online terapi evinden çıkmak istemeyen kişiler için de sunulmuş güzel bir seçenektir. Kişi yaşadığı korku ve huzursuzluk durumuna bağlı olarak bazen diğer insanları görmek bile istemeyebilir. Böyle durumlarda online terapi seçeneği mükemmel bir alternatif oluşturuyor. Kişi ekran karşısında yaşadığı durumları ortaya koyup çözümler bulabiliyor.

İlginizi Çekebilir: En İyi Online Psikolog Servisi

Related Posts
Exit mobile version